Najlepsza lista latarek na kask z baterią 2023
Ranking lampek do kasków: Velomotion testuje nowoczesne latarki do kasków do użytku na szlakach. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o naszych indywidualnych testach. Znajdziesz tu również ogólne porady na temat jazdy nocnej oraz jazdy z lampką na kasku.
Latarki na kask: co jest ważne?
Przyjemność nocnej jazdy w dużej mierze zależy od lampki na kasku. Aby mieć pewność, że jest to jak najwyższe, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy: Pole świetlne to charakterystyka oświetlenia latarki nahełmowej. To pokazuje, jak dobrze trasa jest oświetlona. Równomierne, lekko wyśrodkowane oświetlenie jest ważniejsze niż zasięg reflektorów. Stożek światła powinien jak najbardziej równomiernie oświetlać zarówno bliskie, jak i dalekie odległości. Zbyt wąski stożek światła zwiększa widoczność w tunelu – trudniej dostrzec niebezpieczeństwa na drodze lub bezpośrednio przed przednim kołem.
Oczywiście ważna jest również intuicyjna obsługa latarki na kasku. W końcu chcemy jak najmniej jeździć na rowerze i obcować z technologią. Im prostszy i bardziej intuicyjny system działa, tym większa frajda na szlaku.
Wreszcie, pewną rolę odgrywają również takie czynniki, jak czas świecenia i waga latarki na kasku. Jeśli system zbyt szybko zużywa dostępną energię podczas długich zjazdów, nagle znajdujesz się w ciemności. Jednak czas świecenia idzie w parze z rozmiarem baterii: jeśli systemy stają się zbyt ciężkie, to z kolei zmniejsza radość na szlaku. Nasza lista najlepszych lampek na kask wnosi światło w ciemność.
przed zakupem
Decydującym czynnikiem przy zakupie latarki nahełmowej jest hełm – w końcu i tutaj lampa powinna być łatwa do zamontowania. Przy wielu modelach i kształtach, które rynek ma obecnie do zaoferowania, nie jest to oczywistością. Typowym obszarem problematycznym jest na przykład wizjer kasku. Jeśli jest bardzo długa i zamocowana wysoko na kasku, latarka na kasku nie może być zamocowana tak daleko przed kaskiem. W rezultacie lampa oświetla części przyłbicy - rzuca to odpowiedni cień na ziemię. Pozwala to na zacienienie obszaru bezpośrednio przed przednim kołem. Ponadto nie każdy uchwyt na kask można przymocować do każdego kasku. Zależy to od kształtu mocowania kasku oraz kształtu i rozmieszczenia otworów wentylacyjnych w kasku.
Dlatego w razie wątpliwości zalecamy zabranie kasku ze sobą przy zakupie w sklepie detalicznym i wypróbowanie go. Niektórzy producenci lamp na kaski dostarczają również podkładki samoprzylepne. Dzięki nim jesteś bardziej elastyczny, ale musisz też znaleźć dla nich odpowiednie miejsce na kasku. Nie zaszkodzi też zapytać producenta latarki do kasku, ponieważ często mają oni doświadczenie z różnymi hełmami.
Jazda z lampką na kasku
Z rozumem w naturze
Lampy hełmowe otwierają doznania natury w chwilach, gdy mieszkańcy natury nie spodziewają się gości. Większość świata zwierząt to półmrok i nocny tryb życia. W związku z tym, jako motocyklista, możesz stać się czynnikiem destrukcyjnym: gra jest zaskoczona i ucieka w panice. Szczególnie w zimie - kiedy używa się głównie lamp hełmowych - zwierzęta czasami znajdują mało pożywienia. Ucieczka przed motocyklistą czasami pochłania dużo energii - może być trudno ją odzyskać.
Ten problem jest chyba mniejszy niż często zgłaszają nam myśliwi, ponieważ rowerzyści często ogłaszają się światłami i głośnymi dźwiękami z dużej odległości. Niemniej jednak mogą zdarzyć się chwile szoku dla świata zwierząt, np. jeśli podejdziesz zza krawędzi terenu i gra niczego nie zauważy. Z tego powodu należy odwiedzać tereny na przejażdżki nocne i wycieczki nocne, które również charakteryzują się dużą częstotliwością użytkowania w ciągu dnia. Należy odpowiednio unikać bardziej odległych i rzadko odwiedzanych regionów. Lokalne biura leśne mogą udzielić informacji na ten temat.
Z rozsądkiem na szlaku
Niestety jazda z lampką na kasku ma też wady: światło stwarza jeszcze lepszą widoczność w tunelu niż w ciągu dnia, zwłaszcza przy dużych prędkościach na zjazdach. Z tego powodu zagrożenia przy szlaku, takie jak wystające gałęzie czy przybysze bez światła, są znacznie mniej zauważalne. Dodatkowo punkt mocowania latarki na hełmie jest miejscem najbardziej niekorzystnym z punktu widzenia jakości oświetlenia: padające z góry światło przednie niemal całkowicie sprawia, że struktury ukształtowane przez zacienienie znikają. W rezultacie nierówności, korzenie i podobne przeszkody są mniej zauważalne lub wydają się mniejsze niż są w rzeczywistości. Czynniki te odpowiednio zwiększają ryzyko wypadków – z tą wadą, że ewakuacja w nocy może być znacznie bardziej skomplikowana. Wniosek: nie koniecznie jedź na górnej granicy podczas nocnej jazdy. Najpierw poczuj jazdę z lampką na kasku - także na początku każdego nowego sezonu.
Lampki do kasków liderów: testy
Podczas korzystania z lampek na hełm pole świetlne jest interesujące: Tutaj możesz zobaczyć nie tylko zasięg światła, ale także ogólną charakterystykę oświetlenia naszych testowanych lamp. Ponieważ sam zasięg reflektorów niewiele mówi o jakości użytkowania na szlaku. Lampy hełmowe o dużym zasięgu świecenia często mają bardzo skupioną wiązkę światła. Może to prowadzić do tego, że obszar bezpośrednio przed przednim kołem nie będzie wystarczająco oświetlony. Ponadto jasny korytarz może być zbyt wąski. Wszystko to widać w strukturze pola świetlnego. Możesz to znaleźć w poszczególnych testach naszego zestawienia najlepszych lampek na kask.
Jak dobrze działa latarka na kask, najlepiej pokazuje praktyczny test: wielokrotnie jeździliśmy po szybkich i technicznych trasach. Poza oświetleniem trasy interesuje nas również działanie i obsługa poszczególnych lamp. Oczywiście te dane są również uwzględnione w wyniku testu. Ogólne kryteria dla każdego testu są zatem następujące:
- Pole świetlne i oświetlenie
- jasność
- poziomy światła
- czas świecenia
- operacja
- Montaż
- Opcje rozbudowy i części zamienne
- Waga
Najlepsza lista lampek na kask z baterią
Nasze testy przebiegają przez zimę - główny czas nocnych przejażdżek. W związku z tym nasze pole testowe będzie stale rozszerzane w ciągu najbliższych kilku dni i tygodni.