Test: Specialized od dłuższego czasu słynie nie tylko ze swoich rowerów – amerykański producent może teraz powołać się także na naprawdę bogate portfolio w sektorze akcesoriów i odzieży. Oczywiście nie powinno zabraknąć również pompek ręcznych - dziś przyjrzymy się Specialized Air Tool MTB, modelowi specjalnie do rowerów górskich.
[łatwy stół th=„0″]
Długość,245mm
Waga,142g
zawory,Zawór Presta/samochodowy
maksymalne ciśnienie,5.5 Bar
aplikacja,MTB
Ciśnienie po 200 uderzeniach (29×2.2),1.73 bar
[/łatwy stół]
Każdy, kto zna rowery i akcesoria Specialized, wie, że jakość wykonania jest zwykle na bardzo wysokim poziomie. Dotyczy to również Air Tool MTB: Wykonany w całości z anodowanego na czarno, drobno żebrowanego aluminium, jest nie tylko przyjemny w dotyku, ale także bardzo dobrze wygląda. Oczywiście od razu można zauważyć, że pompka jest dość duża: przy długości 245 mm nie jest już prawdziwą mini pompką, ale nadal jest znacznie mniejsza niż większość „dorosłych” odpowiedników. Kieszeń na koszulkę oczywiście nie wchodzi w grę, ale większość plecaków na szlaki i enduro powinna mieć aż nadto miejsca na pompkę. Jeśli nie, Specialized dostarcza również mocowanie do ramy, które można przykręcić do roweru zamiast koszyka na bidon.
W przeciwieństwie do metalowego korpusu, głowica pompki jest wykonana z tworzywa sztucznego, ale nie robi taniego wrażenia. Zawór mocuje się za pomocą metalowego wspornika z tyłu pompy. Działa to bardzo dobrze i utrzymuje pompę tam, gdzie powinna. Jak większość konkurentów, głowica jest kompatybilna z zaworami Sclaverand lub samochodowymi. Aby przełączyć się z jednego typu zaworu na inny, wkładkę należy wywrócić na lewą stronę. Nie jest to duży problem, zwłaszcza że zwykle nie robisz tego zbyt często - niemniej jednak: w przypadku niektórych innych pomp można to rozwiązać bardziej elegancko.
Wewnątrz zastosowano prosty aluminiowy cylinder pneumatyczny, który robi wrażenie naprawdę wysokiej jakości. Pracuje niezwykle płynnie i nawet po wielu tysiącach skoków pompki nie widać luzów ani innych śladów zużycia. Biorąc pod uwagę rozmiar pompki, nie byliśmy szczególnie zaskoczeni ogólną bardzo dobrą wydajnością pompki: po 200 skokach napompowaliśmy naszą testową oponę (29 cali, 2.2″) do 1,73 bara. Bardzo dobra wartość, zwłaszcza że siły rąk były naprawdę bardzo niskie, a samo pompowanie było przez to znacznie mniej pocące się niż w przypadku niektórych mniejszych pompek.
[siatka ceny]