Test: Marka Xtreme jest obecnie dobrze znana wielu rowerzystom i mechanikom w Niemczech i poza nimi. To jest marka, pod którą Bocholt direct mailer ROSE sprzedaje swoje własne akcesoria. Większość z nich przekonuje bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności - tak samo jak mini pompka teleskopowa Xtreme Airik XL?
Xtreme Airik Telescope XL – Dane
[łatwy stół th=„0″]
Długość,190mm
Waga,123g
zawory,Zawór Presta/samochodowy
maksymalne ciśnienie,5.5 Bar
aplikacja,MTB
Ciśnienie po 200 uderzeniach (29×2.2),1.74 bar
[/łatwy stół]
Mała czółenka o długości 19 cm jest dostępna w gładkiej, błyszczącej czerni. Obróbka robi przekonujące wrażenie, zewnętrzna część pompy jest wykonana z aluminium, tylko tłok powietrza ma jedną lub dwie małe części z tworzywa sztucznego. Jednak wybór materiału odbija się również na wadze: 123g to całkiem sporo jak na tak małą pompkę, ale 20g lub mniej powinno być decydujące tylko dla nielicznych zainteresowanych.
Głowica pompy Xtreme Teleskop XL pasuje zarówno do Sclaverand, jak i konwencjonalnych zaworów samochodowych i dlatego jest przygotowana do większości obszarów zastosowań. Niekompatybilne zawory Dunlopa i tak są używane w coraz mniejszej liczbie motocykli. Oprócz samej pompki w opakowaniu schowane jest również bardzo dobre mocowanie do ramy, które można przykręcić do ramy zamiast uchwytu na butelkę. Pompka dobrze w niej siedzi, nie trzeszczy i nie wyskakuje nawet w trudnym terenie. Jednak większość rowerzystów prawdopodobnie schowa tak kompaktową pompkę do plecaka, a nawet do kieszeni koszulki.
Jak sama nazwa małej czarnej pompki sugeruje, w środku ukryty jest 2-stopniowy teleskopowy tłok. To nie tylko oszczędza miejsce, ale powinno również oferować znacznie większą objętość pompy niż porównywalne, proste tłoki pneumatyczne. Nasz praktyczny test wyjaśnia, czy to prawda. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest skuteczny mechanizm zaciskowy na głowicy pompy: niezależnie od tego, czy jest to francuski zawór, czy zawór samochodowy - pompa zawsze była szczelna i doskonale uszczelniona. Aby jednak przełączyć się z jednego typu zaworu na inny, wkład trzeba odkręcić i obrócić - inni producenci czasem rozwiązują to bardziej elegancko. Z drugiej strony, zwykle i tak potrzebujesz tylko jednego z dwóch typów zaworów.
Wydajność pompy Xtreme Airik Teleskop XL była naprawdę doskonała. Po 200 uderzeniach nasza opona testowa (29 cali, 2,2 cala szerokości) miała już 1,74 bara - airik przewyższa nawet jedną lub drugą znacznie większą pompę. Siły ręki też mieszczą się w dopuszczalnym zakresie, choć trzeba pracować z lekkim naciskiem od 1,5 bara.