Najlepsza lista podgrzewanych skarpet
Najlepsza lista podgrzewanych skarpet: Jeśli latem wspinasz się pod górę, popijasz ostatnie krople wody z butelki i czujesz, że Twój krem z filtrem przeciwsłonecznym przestaje działać, nie masz powodu do narzekania – są inne opcje. Gdy już znajdziesz się na szczycie, możesz usiąść w cieniu, poczekać na wolniejszych pasażerów i pomyśleć o zimie.
W temperaturach około zera lub znacznie poniżej zera jazda na rowerze staje się naprawdę nieprzyjemna. Nadal możesz utrzymać tułów w pewnym stopniu ciepły, choć znalezienie odpowiedniej ilości ciepła nie będzie łatwe — jeśli zaczniesz się lekko pocić podczas wchodzenia pod górę, istnieje ryzyko, że zmarzniesz, ponieważ Twoje zewnętrzne warstwy będą wilgotne od wewnątrz.
Jednakże utrzymanie ciepła dłoni i stóp jest naprawdę trudne. Istnieją fizjologiczne powody, dla których obszary te stają się szczególnie zimne zimą: naczynia krwionośne w tym miejscu zwężają się, dzięki czemu ciepło pozostaje w centrum ciała. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że dłonie i obuwie zawsze wiążą się z pewnymi kompromisami: rękawiczki rowerowe muszą dość ściśle przylegać, aby można było obsługiwać hamulce i przerzutki, a także pewnie trzymać kierownicę – w przypadku rękawiczek jest to trudne. Buty rowerowe są również ściśle dopasowane, przez co w wielu przypadkach nie da się w nich założyć grubych skarpet, nie mówiąc już o ciepłych wkładkach. Ochraniacze na buty chronią przed wiatrem, lecz nie mogą skutecznie chronić przed zimnem.
I to jest słowo klucz: potrzebujemy aktywnego źródła ciepła! Rozwiązaniem podczas jazdy na rowerze mogą być na przykład podgrzewane skarpetki, często stosowane w sportach zimowych. Na co jednak należy zwrócić uwagę, jeśli zamiast do butów narciarskich założysz skarpetki do ciasnych butów rowerowych?
Przede wszystkim należy to jasno powiedzieć: podgrzewane skarpety są raczej czymś w rodzaju podgrzewanych podkolanówek. Wiele modeli jest wyjątkowo długich, niektóre sięgają aż do kolan. Typową cechą jest mała przegródka u góry paska, w której przechowywana jest bateria. Oczywiście ma to wpływ na to, jaki rodzaj spodni można założyć na podgrzewaną skarpetę. Obcisłe, długie spodenki rowerowe nie są już praktycznie konieczne; W przypadku kolarstwa wyczynowego najlepszą parą spodni treningowych z długimi zamkami jest ta, którą zakłada się na rozgrzewkę przed wyścigami przełajowymi. Możliwe są również spodnie MTB, które nie są zbyt obcisłe.
Dzięki zintegrowanym drutom grzewczym same skarpetki są nieco grubsze, więc buty, w których chcesz je nosić, nie powinny być zbyt ciasne. Jeśli masz buty rowerowe z twardą podeszwą, kabel biegnący u dołu niektórych podgrzewanych skarpetek może być niewygodny. Większość podgrzewanych skarpetek ogrzewa jedynie okolice palców; Pozostała część stopy korzysta z ciepłego materiału. Duża zawartość wełny merynosowej okazała się skuteczna – zapobiega ona również zawilgoceniu skarpet i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Droższe skarpety podgrzewane obsługiwane są za pomocą aplikacji; Niektóre modele mają także pilota w formie breloka. Oba rozwiązania mają swoje zalety, choć sterowanie za pomocą pilota jest prostszym rozwiązaniem. Trzeba zainstalować aplikację, ale wtedy masz więcej opcji – na przykład możesz osobno kontrolować moc grzewczą obu skarpetek.
Podgrzewane skarpety są dość drogie – przedział cenowy wynosi od około 150 do 350 euro. Opłacalność zakupu zależy oczywiście w dużej mierze od indywidualnych potrzeb: jeśli szybko tracisz zapał i wypróbowałeś już wszystkie konwencjonalne metody, takie kwoty cię nie odstraszą. Osoby z „normalną” wrażliwością na temperaturę powinny dowiedzieć się, jak długo mogą komfortowo jeździć na rowerze w zimowych butach lub ochraniaczach na buty oraz wełnianych skarpetkach. Następne pytanie brzmi, czy faktycznie warto wybrać się na dłuższe wycieczki w sezonie zimowym – jeśli nie, inwestycja może się nie opłacić. Jeśli tak, to wśród siedmiu par podgrzewanych skarpet przetestowanych przez Velomotion z pewnością znajdzie się odpowiedni model. Przetestowaliśmy skarpetki podgrzewane następujących marek: ALPENHEAT, G-Ciepło,Wydajność cieplna, Hotronic, Lenz, Cieplny, Zanier.